tr
Lütfen bir dil seçin

İnsan Kaynakları Dijitalleşme Raporu 2018

Tunca Üçer

Bugünün dünyasında sektör ve boyuttan bağımsız olarak tüm şirketler yoğun bir şekilde dijitalleşme konuşuyor, geleneksel olan her şey değişiyor, dönüşüyor. Biz de her sene insan kaynakları alanında dijitalleşmeyi ölçüyoruz. Detaylar aşağıda!

2017’de ilkini, bu sene ikincisini gerçekleştirdiğimiz raporda KOBİ’ler başta olmak üzere ülkemizdeki şirketlerin 2018 yılında “İnsan Kaynaklarında Dijitalleşme Haritası”nı gözler önüne serdik. Özlük dosyalarından bordro süreçlerine, performans yönetiminden online eğitimlere kadar pek çok kritere göre değerlendirdik. Geçen yıldan bu yana neler değişmiş dersiniz? Cevaplar aşağıda…

İK uygulamalarında ilerleme kaydediyoruz

1.042 şirketin verilerinden yola çıkarak sonuçları elde ettiğimiz rapora göre, Türkiye’deki şirketler İK uygulamalarında geçtiğimiz yıla oranla ilerleme kaydetti. İK ve personel yönetimi süreçlerinin başarıya ulaşmasındaki en önemli unsur ise “dijitalleşme.”

Özlük dosyalarını hâlâ fiziksel olarak klasörlerde saklıyoruz

Araştırmaya katılan şirketlerin %73’ünü, 200’e kadar çalışanı bulunan KOBİ’ler oluştururken, bunların %63’ü 15 yaşından büyük. Şirketlerin %54’ünün bir İK kadrosu bulunmuyor. İK ekibi bulunan şirketlerin %75’inde ise 1-5 aralığında İK profesyoneli çalışıyor. Şirketlerin %53’ü insan kaynakları ve personel yönetimi için bir yazılım kullandığını ifade etse de, her 10 şirketten 7’si özlük dosyalarını fiziksel olarak klasörlerde saklıyor. Bunun sonucunda da çalışanların %60’ı özlük dosyalarına ulaşamıyor.

Kurum içi eğitimlerde sınıfta kaldık

Şirketlerin yalnızca yarısı performans değerlendirmesi yaparken, bunların %58’i değerlendirme sürecini online olarak yönetiyor. Her 10 şirketten 5’i ise çalışanlarına yönelik iç iletişim faaliyetlerinde bulunuyor. Bunların 4’ü kurum dışından profesyonel destek alıyor. Kurum içi eğitimlerde ise şirketlerin %25’i sınıfta kalmış durumda. Çalışanların %37’si yılda 1 kez, %38’si ise yılda 3 kez eğitimlere katılıyor.

İK ve personel yönetimi için yazılım kullanmıyoruz

Şirketlerin %47’si, İK ve personel yönetimi için yazılım kullanmıyor. Bu, büyük bir emek maliyeti anlamına geliyor. Oysa Kolay İK’yı tercih ederek İK süreçlerinde her 100 çalışan için aylık toplam 160 saatlik, yani yaklaşık 20 iş günü tasarruf elde ederek verimliliğinizi artırabilirsiniz.

Bir bakışta tüm detaylar

Bir bakışta “İnsan Kaynakları Dijitalleşme Raporu 2018”i pdf formatında tüm detaylarıyla infografik olarak okuyabilir ve paylaşabilirsiniz. Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Önümüzdeki yıllar araştırmamızı bir adım öteye taşıyarak, global markamız Kolay.io üzerinden gerçekleştirmeyi, böylece yurt dışındaki fotoğrafı sizlerle paylaşabilmeyi planlıyoruz.

Kolay İK Yönetici Ortak

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Ücretsiz deneyin

Kurulum gerektirmeden kendi demo hesabınızı oluşturun, Kolay İK'yı tanıyın

Ücretsiz Deneyin
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun