tr
Lütfen bir dil seçin

İK Süreçlerinin Dijital Kahramanları

Melis Oktay

Teknoloji ve dijitalleşme hayatlarımızı giderek daha fazla etkilediği gibi doğal olarak insan kaynakları süreçlerini de etkiliyor. Kullanılan geleneksel yöntemler artık yeterli değil. Bu yüzden pandemi sırasında dijitalleşmeye geçiş hızlandı: Şirketlerin yüzde 85’i dijitalleşme hızını artırdı.

İK Süreçlerinin Dijital Kahramanları
İK Süreçlerinin Dijital Kahramanları

İK süreçlerinin dijital dönüşümü, şirketlerin operasyonel İK süreçlerini otomatik ve veri odaklı hale dönüştürmek için yapılacaklar listelerinde uzun zamandır üst sıralarda yer alıyor. Şirketlerin önem sıralamasında üst sıralarda yer alan dijital dönüşüm ile birlikte insan kaynakları süreçlerinde yer alan işe alım, performans yönetimi, yetenek yönetimi, çalışan bağlılığı ve İK analizi alanlarında süreç iyileştirmeleri yapılması hedefleniyor. Bu süreçte işletmelerin şirket kültür ve yapısına uygun teknolojik çözümler ile çalışması dönüşümün gerçekten fayda sağlaması için önemli bir rol oynuyor.

Kolay İK olarak şirketlerin insan kaynakları ve personel yönetim süreçlerini, bu süreçlerle ilgilenen çalışanların iş yükünü en aza indirerek işlerini kolaylaştırıyoruz. Şirketler gibi biz de dijital dönüşümün hızına yetişmek zorundayız. Bu yüzden yıllar içerisinde ürün ailemizi genişleterek sizleri performans, vardiya, ücret değerlendirme gibi yeni ürünlerimizle tanıştırırken, Kolay İK alt yapısında da sektörün ve alanının en iyileri ile iş birlikleri yapıyoruz. Dijital dönüşümün içinde bulunan katma değerli İK projelerinin artmasına önem veriyoruz.

Bulunduğumuz nokta da geleneksel yöntemlerin sizleri zorladığı izin süreç takibinden, eğitim planlanmasına, performans yönetiminden, ücret değerlendirmeye hatta raporlamaya kadar pek çok işi, teknoloji ile kolay yönetilebilir hale getirdik, peki ya insan kaynaklarının en güncel konularından biri olan çalışan bağlılığı? 

Çalışan bağlılığı, personellerin kişisel menfaatlerinin, bulundukları iş yerinin menfaat ve amaçlarıyla uyumlu olmasıdır. Peki, çalışan bağlılığının şirketlere etkisi nedir? Çalışan bağlılığı şirket başarısı için oldukça önemlidir. Zira çalışanlarınızın bağlılığı ile şirketinizin başarısı doğru orantılıdır. Çalışan bağlılığı olduğu sürece iş yerinde daha fazla verimlilik, yüksek performans, çalışan sirkülasyonunda azalma ve nitelikli elemanın devamlılığı ortaya çıkar.

Yapılan araştırmalara göre daha yüksek bağlılık seviyesine sahip olan şirketler %21 daha fazla kâr elde ediyor.

Fakat manuel yöntemler ile zor olan bu süreçler için işler değişiyor. İK süreçlerinin dijitalleşmesi ile performans değerlendirme, anket yönetimi, öneri yönetimi, iç iletişim ve çalışan memnuniyeti faaliyetleri çevrim içi olarak daha verimli bir şekilde yönetilebilir hale geliyor. 

İnsan Kaynakları Departmanlarının Yeni Üyesi: WeFocus

Sizleri Kolay İK, Huawei Ar-Ge ortaklığı ile geliştirilen dijitalleşme süreçlerinizin yeni ortağı WeFocus ile tanıştırmak istiyoruz. WeFocus, şirketlerin çeşitli kurumsal dinamikler üzerinden çalışan verilerini toplamasını, bu verileri analiz etmesini ve görselleştirmesini sağlayan, yapay zeka tarafından üretilen iyi tanımlanmış eylem planları oluşturmanıza yardımcı olan bir çalışan bağlılığı platformudur.

Tarafsız, şeffaf, güvenilir

Merkeze çalışan bağlılığı anketini konumlandıran WeFocus, İTÜ’lü akademisyenler, alanında uzman İK danışmanları ve profesyonelleri ile geliştirilmiş anket sistemlerini ve hazırlanmış soruları sizlerle buluşturuyor. Çalışan bağlılığını ekip ilişkileri, mutluluk endeksi, kişisel gelişim ve geri bildirim ortamını ayrı ayrı tamamen anonim, hazır veya özelleştirilebilir anketler ile ölçümlemenize olanak sağlarken, anket sonuçlarını departman, segment bazlı analizler ve ısı haritası ile görselleştirerek hiçbir metriği gözden kaçırmadığınıza emin oluyor.

WeFocus yapay zekası sizlere sonuçlara göre aksiyon önerilerinde de bulunuyor. Verilen öneriler sizin şirket kültürünüze pek uygun değil mi? Sorun değil! Önerilen aksiyonların yanı sıra yeni ve özel aksiyonları da ekleyebileceğiniz kolay bir sistem sayesinde uygulamayı şirket kültürünüze en uygun şekilde kullanmanıza olanak tanıyor. 

İş arayanların %96’sı şeffaflığı benimseyen bir şirkette çalışmanın önemli olduğunu söylüyor.  Anketler dışında şirketlere 7/24 kullanabilecekleri tarafsız, şeffaf ve güvenilir sosyal bir portal sunan WeFocus şirket içi iletişiminizde de sizlere yardımcı oluyor. 

Sizde bu dijital kahramanlar sayesinde iş yerinde verimlilik, yüksek performans, çalışan sirkülasyonunda azalma ve nitelikli elemanın devamlılığını sağlamak isterseniz, “10 Adımda Çalışan Bağlılığı Nasıl Artırılır?” adlı e-kitabımıza göz atabilirsiniz! 

10 Adımda Çalışan Bağlılığı E-kitabı
Şirketinizde çalışan bağlılığını nasıl artırırsınız?

Kaynakça:

1. https://www.mckinsey.com/business-functions/organization/our-insights/the-new-possible-how-hr-can-help-build-the-organization-of-the-future

2. https://www.gallup.com/services/182138/state-american-manager.aspx?

3. https://resources.glassdoor.com/rs/899-LOT-464/images/50hr-recruiting-and-statistics-2017.pdf

Content Specialist

Hemen kullanmaya başlayın, işinizi geleceğe taşıyın
Dijital Köprü ayrıcalıkları

QNB Finansbank Dijital Köprü Platformu'nun ayrıcalıklarını görmek için tıklayın

Bilgi Alın
15 dakikada Kolay İK'yı tanıyın

Müsait olduğunuz zamanı belirleyin, size Kolay İK uygulamalarını anlatalım

Randevu Oluşturun